استعفای حریری دستپخت سعودی است ۱۳۹۶/۰۸/۲۳

روایت ولایتی از دیدار با نخست‌وزیر لبنان
استعفای حریری دستپخت سعودی است
   ۱۳۹۶/۰۸/۲۳

Image result for ‫استعفای حریری دستپخت سعودی است‬‎


دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در نشست خبری گفت نخست وزیر لبنان می‌خواست بین ایران و عربستان وساطت کند که به او گفتم اینکه عربستان 2 سال است به جای مذاکره مردم یمن را در محاصره قرار داده و آنها را بمباران می‌کند ربطی به سیاست ندارد، بهتر است این اقدام غیرانسانی متوقف
شود.
علی‌اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی صبح دیروز(سه‌شنبه 23آبان) در نشست خبری درباره اجلاس جهانی محبان اهل ‌بیت و مسئله تکفیری‌ها در سالن رضوان صدا و سیما اظهار داشت: درگذشت عده‌ای از هم‌وطنان عزیزم در زلزله کرمانشاه را تسلیت گفته و برای آنان علو درجات از خداوند متعال درخواست و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت
داریم.
وی افزود: اجلاس جهانی محبان اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها یکم و دوم آذرماه در تهران برگزار می‌شود. خوشبختانه جمهور علمی مسلمین چه اهل سنت و شیعه بر محبت اهل بیت اعتقاد راسخ دارند و این دو (قرآن و اهل بیت)ریسمان وحدت بین مسلمین و مورد تایید همه علما است.
ولایتی خاطرنشان کرد: در اجلاس بیش از 500 نفر از علمای سنی و شیعه از 94 کشور دعوت شدند و از250 نفر از علمای شیعه و سنی داخل کشور دعوت خواهد شد که این اجلاس در نوع خود به این شکل گسترده در ایران بی‌نظیر است.
وی با اشاره به کتاب خاطرات کلینتون وزیر اسبق خارجه آمریکا که ما داعش را بوجود آوردیم، گفت: آن‌ها به دنبال ایجاد یک چهره خشن از اسلام هستند.
ولایتی در پاسخ به اتهامات سعد حریری گفت: ایشان نکته‌ای را گفتند که از القائات سعودی‌ها بوده است. آقای حریری گفتند که در ملاقاتی که با بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید درحالی‌که اصلاً چنین حرفی نزد و اصلاً مذاکرات ما تند و خشن و تهدیدآمیز نبود. معلوم شد این القای سعودی‌هاست و حاضر نیستند آرامش و دوستی دو ملت ایران و لبنان را ببینند.
وی افزود: ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خواست به‌نوعی بین ایران و عربستان سعودی وساطت کند و ما تأکید کردیم که ما مشکلی با عربستان سعودی نداریم اما اینکه سعودی‌ها بیش از 2 سال مردم یمن را بمباران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و 700 هزار نفر دچار وبا شدند. این دیگر ربطی به سیاست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده با یمنی‌ها مذاکره کنند.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی در همین زمینه ادامه داد: آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله؛ دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم.  ما از اتحاد 14 و 8 مارس استقبال می‌کنیم که بعد از مدت‌ها به توافق رسیدند و دولت تشکیل دادند و به‌اتفاق هم توانستند لبنان را جزو کشورهای امن قرار دهند و این به دلیل درک و شعور مردم و مقاومت اسلامی است. اگر مقاومت اسلامی نبود رژیم صهیونیستی چه بلاهایی که صورت می‌داد. ما امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها بی‌جهت و بی‌خود کردند که در رقه پایگاه نظامی زدند، تصریح کرد: ترامپ که عقل حسابی ندارد اما آن‌هایی که عقل درست حسابی دارند بدانند که امروز 23 آبان است و در آینده نه چندان دور مردم، آمریکا را از منطقه بیرون می‌کنند.
به گزارش تسنیم، وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون نقش ایران در عراق گفت: حضور ایران در عراق و سوریه به دلیل دعوت قانونی روسای جمهور این کشورها
است.
دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی با بیان اینکه ما هیچ مشکلی برای مذاکره با سعودی‌ها نداریم اما مذاکره کردن تایید ظلمی که عربستان در برخی از کشورهای اسلامی و حمایت از تکفیری‌ها کرده نیست، گفت: ما دنبال این هستیم همه با هم با حسن همجواری زندگی کنیم اما مخالف هر کار خلاف شرع و قانون هستیم.
یک جای کار ایراد دارد!
آنچنان که جام گزارش داده است، رویترز در گزارشی اختصاصی نوشته بود: «وقتی هواپیمای حریری در ریاض به زمین نشست او فورا این پیام را دریافت کرد که یک جای کار ایراد دارد. هیچ شخصی منتظر وی نبود و به استقبالش نیامد.»
این گزارش افزوده است: منابع ارشد نزدیک به حریری و مقامات سیاسی و امنیتی لبنان به رویترز گفتند: هیچ شاهزاده یا وزیری از حریری استقبال نکرد درحالیکه معمولا وقتی نخست‌وزیری برای دیدار با «ملک سلمان» به این کشور پادشاهی می‌رود، مقامات ارشد به استقبال وی می‌آیند. این منابع افزودند: تلفن حریری هنگام ورود به فرودگاه مصادره شد و روز بعد وی مجبور شد با قرائت بیانیه‌ای از نخست‌وزیری کناره‌گیری کند؛ بیانیه‌ای که توسط تلویزیون دولتی عربستان سعودی پخش
شد.»
از دیگر سو خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الأخبار لبنان، به سندی سری اشاره کرد که در آن پروژه ارتباط عربستان و رژیم صهیونیستی با محوریت ضربه به ایران مورد تاکید قرار گرفته است. به نظر می‌رسد موضوع وادار کردن حریری به استعفا نیز در راستای این پروژه صورت گرفته باشد.
روزنامه الاخبار لبنان نوشت که به سندی سری که از وزارت خارجه سعودی صادر شده، دست یافته است. این سند، همان نامه عادل الجبیر وزیر خارجه سعودی خطاب به محمد بن سلمان ولیعهد این کشور است. در این نامه، خلاصه‌ای از مباحث و توصیه‌ها درباره پروژه برقراری روابط بین عربستان و اسرائیل با تکیه بر آنچه توافق همکاری استراتژیک با آمریکا نامیده شده، ذکر شده است. این سند که برای اولین بار از آن پرده برداشته شده است، همه آنچه را که از زمان سفر ترامپ به عربستان درباره تلاش‌های آمریکا برای امضای پیمان صلح بین عربستان و اسرائیل به بیرون درز یافته بود، ثابت می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.