بیانیه شورای نگهبان: برخی شکایات و تخلفات انتخابات ریاست جمهوری محرز و به اثبات رسیده است ۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۶

بیانیه شورای نگهبان:

برخی شکایات و تخلفات انتخابات ریاست جمهوری محرز و به اثبات رسیده است

  ۱۰  / ۰۳ / ۱۳۹۶

نتیجه تصویری برای بیانیه شورای نگهبان:  برخی شکایات و تخلفات انتخابات ریاست جمهوری محرز و به اثبات رسیده است
شورای نگهبان طی بیانیه‌ای درباره انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اعلام کرد که در برخی موارد شکایات محرز است و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضائی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.
به گزارش فارس، شورای نگهبان درباره نتیجه برگزاری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با صدور بیانیه‌ای، انتخابات را به مثابه اعلام اعتبار، اعتماد و اطمینان مردم عزیز میهن اسلامی به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: خدمت‌گزاران شما ملت غیور در شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی و شرعی خود محکم و استوار در جهت پاسداری از آرای مردم به عنوان حق الناس با چشمانی بیدار مراقبت کرده و از این امانات الهی همانگونه که در صندوقها ریخته شده بود صیانت کردند.
بخش‌هایی از این بیانیه به شرح زیر است:
انتخابات؛ آزمونی سنگین برای دست‌اندرکاران انتخابات
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری، سنگ محکی دوباره برای آزمایش مردمان مؤمن و علاقه‌مند به میهن اسلامی از یک سو و البته آزمونی بس سنگین برای دست اندرکاران امر انتخابات از سویی دیگر گردید. مشارکت گسترده مردم متدین و انقلابی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و علاقه آنان در این امر، خود نشانه‌ای است از اوج اطمینان، اعتماد و ایثار به نظام مردم سالار دینی و پاسخی است در خور به بیگانگان بدنهاد که هر روز انتظار افول این شجره طیبه را دارند. غافل از اینکه نظام اسلامی و مردمی ریشه در آسمان‌ها دارد و با کینه ورزی و کینه توزی دشمنان سست بنیان نه تنها هراسان نمی‌شود، که چون کوهی استوار در پاسداری از آرمانهای بلند مردم مسلمان ایستادگی می‌نماید.
حضور تعیین‌کننده مردم، به تعبیر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی موجب شده تا دشمن از هیبت جمهوری اسلامی ایران وحشت کند، چرا که این حضور به مفهوم حفظ اقتدار، حفظ ابهت، و حفظ مصونیت کشور است.
اقدامات انجام گرفته در راستای صیانت از آرای ملت
همه می‌دانیم که انتخابات به منزله حمایت از اسلام و وفاداری و بیعت مردم با نظام اسلامی است و به خوبی می‌دانیم که این کنش سیاسی اجتماعی به منزله مهمترین عنصر قدرت است. جمهوری اسلامی ایران با ایمان به قدرت مردم انتخابات را به مثابه نعمتی الهی دانسته و اکنون که بحمدلله این مرحله از آزمون الهی به پایان رسیده، شورای نگهبان مفتخر است که اقدامات انجام گرفته در راستای صیانت از آرای مردم را از تیر ماه 1395 تا به امروز، به اختصار اعلام نماید:
1ـ همکاری وهماهنگی با وزارت کشور و تشکیل جلسات متعدد کارشناسی در حوزه‌های مرتبط
2ـ هماهنگی و برگزاری جلسات مشترک با وزرای محترم کشور، اطلاعات و سایر مسئولین مربوط
3ـ آموزش و ساماندهی ناظرین و سرناظرین برای مراقبت و نظارت بر روند اجرای انتخابات
4ـ اعزام تیمهای بازرسی در حوزه‌های مختلف برای رسیدگی فوری به اعتراضات و شکایت‌ها در روز رای‌گیری
5ـ پاسخگویی به سوالات مردمی در‌باره انتخابات در روز رای‌گیری
6ـ هماهنگی با قوه قضاییه و پیگیری تخلفات قبل از روز رای گیری از سوی محاکم دادگستری و همکاری با ستاد پیشگیری از جرایم انتخاباتی
7ـ  نظارت بر شمارش آراء و تجمیع آنها با بهره‌گیری از امکانات مستقل
8ـ فراهم کردن امکان حضور نمایندگان نامزدهای محترم برای حضور در شورای نگهبان
9ـ تجمیع آرا در سامانه ناظر
10ـ نظارت سیستمی بر تجمیع آرای ستاد انتخابات کشور
11ـ  تطبیق تجمیع آرای شورای نگهبان با آرای وزارت کشور
12ـ دریافت و پالایش گزارش‌ها و شکایات مربوط به انتخابات و رسیدگی به آن در جلسات شورای نگهبان
رسیدگی به شکایات
 و گزارش‌ها

گزارش‌های واصله در روز رأی‌گیری و روزهای بعد از آن حاکی از بروز تخلفات انتخاباتی در روند برگزاری انتخابات بود که با هدایت ناظرین مستقر در شعب حتی‌المقدور تلاش شد نسبت به رفع اشکالات و جلوگیری از استمرار تخلفات اقدام سریع و به موقع به عمل آید و در جهت اجرای این وظیفه قانونی متخلفین به قوه قضائیه معرفی شدند.
با این حال در فرصت قانونی باقی مانده کارشناسان شورای نگهبان با پالایش و دسته بندی گزارش‌های دریافتی از تخلفات تلاش نمودند تا تصویری واقعی از روند برگزاری انتخابات و تخلفات مرتبط با آن را به اعضا محترم شورای نگهبان ارائه دهند.
محورهای مهم شکایات
محورهای مهم مورد شکایت و ادعای نامزدها به شرح زیر تعیین گردید:
1. کمبود تعرفه
2. تاخیر در شروع رأی‌گیری
3. اخلال در روند رای‌گیری به دلیل توقف یا کندی دستگاه احراز هویت
4. عدم صدور کارت نماینده نامزدها
5. عدم رعایت بی‌طرفی در آگهی نمودن اسامی نامزدها
6. تعطیلی زود هنگام شعب
7. تبلیغ به نفع نامزدها
8. استفاده از امکانات دولتی
9. جانبداری و دخالت برخی مقامات در امر انتخابات
10.  تطمیع، تهدید، خرید و فروش آراء  
11.  مخدوش بودن تعرفه‌ها در برخی صندوقها ( بدون مهر بودن تعرفه‌ها، عدم درج مشخصات رای‌دهنده و یا فقدان اثر انگشت و... )
12. ممانعت از حضور نماینده نامزدها در شعب و.....
وقوع تخلفات یا جرائم
محرز است

شورای نگهبان بعد از بررسی این گزارش‌ها و شکایات به این نتیجه رسید که در برخی موارد وقوع تخلفات یا جرایم در برخی موارد از بندهای مورد شکایت محرز می‌باشد و وقوع تخلفاتی به اثبات رسیده است و لذا علاوه بر اقدامات و پیگیری‌های قضائی قبلی، در موارد اخیر نیز به منظور برخورد با متخلفین مراتب جهت رسیدگی قضائی به قوه قضائیه ارسال خواهد شد.
اکنون و پس از بررسی موارد فوق در جلسات شورای نگهبان و توجه به شکایات مطروحه این شورا در مجموع صحت انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام می‌نماید. امیدواریم که رسیدگی قاطع، دقیق، سریع و عادلانه به تخلفات ارسالی به قوه قضاییه به گونه‌ای باشد که در آینده شاهد چنین رفتارهایی در نمایش اقتدار مردم عزیز و شریف ایران اسلامی نباشیم.
فرصت را مغتنم شمرده از هدایت‌ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، در مقاطع مختلف جهت برگزاری انتخاباتی پرشور، گسترده و سالم تشکر و قدردانی می‌نماییم.
همچنین از کلیه مدیران، کارشناسان و هیاتهای اجرایی وزارت کشور و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط و رسانه‌های گروهی به‌ ویژه صدا و سیما و نیز از کلیه اعضای هیات‌های نظارت و ناظرین شورای نگهبان تشکر و قدردانی می‌گردد.
از کلیه نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی که در امن برگزار شدن انتخابات تلاش‌های جهادی و موثری داشته‌اند نیز تشکر و قدردانی می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.