بیزینس اینسایدر مدعی شد : افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی ناوها و کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج‌فارس/ موگرینی: طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود ۱۳۹۷/۰۷/۲۷

بیزینس اینسایدر مدعی شد
افزایش پرواز پهپادهای ایرانی در نزدیکی
ناوها و کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج‌فارس
   ۱۳۹۷/۰۷/۲۷
پایگاه خبری بیزینس اینسایدر به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد که ایرانی‌ها روش جدیدی برای رصد تردد کشتی‌ها و ناوهای جنگی آمریکا در خلیج‌فارس پیدا کرده‌اند.
این پایگاه خبری گزارش داد، بیشتر از یک سال از آخرین باری که ناوهای آمریکایی به گفته خودشان تعامل غیرحرفه‌ای و ناایمن با قایق‌های ایرانی در خلیج‌فارس داشته‌اند می‌گذرد. اما ایرانی‌ها به تازگی راه جدیدی پیدا کرده‌اند تا حساب رفت‌وآمدهای کشتی‌های جنگی آمریکایی را در کریدوری که بیشترین ترافیک دریایی جهان را داراست، زیر نظر داشته باشند.
«یو اس ان آی نیوز» هفته گذشته مدعی شد، هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی در خلیج‌فارس به شدت فعال شده و عملیات‌های ناایمن انجام می‌دهند. مقامات تفنگداران دریایی و ناوگان آمریکایی می‌گویند که کشتی‌های آمریکا در خلیج‌فارس به طور مرتب از سوی پهپادهای ایرانی که روی سر آنها پرواز می‌کنند تحت نظارت قرار دارند.
براساس این گزارش، مهم‌ترین رویداد اخیر، پرواز یک هواپیمای بدون سرنشین بدون چراغ‌ها و علائم ناوبری در نزدیکی ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» بود که در خلیج‌فارس مشغول انجام عملیات و تمرین فرود شبانه بود. پیش از آن نیز در 8 اوت 2017 یک هواپیمای بدون سرنشین ایرانی در نزدیکی یک ناو هواپیما بر آمریکایی پرواز می‌کرد که مشغول انجام عملیات پرواز بود و منجر به عملیات یک جنگنده سوپرهورنت به منظور دوری از برخورد و تقابل شد. درحالی‌که از آن زمان تاکنون حادثه ناامن دیگری رخ نداده است اما ناوگان دریایی آمریکا در این منطقه همچنان در حالت دفاعی در برابر این اقدامات است.
مورگان سخنگوی فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا مدعی شد، حتی با وجود کاهش این رخدادهای خطرناک، ما همچنان نگران افزایش تعداد عملیات‌های هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی هستیم که معمولا بدون علائم ناوبری و بدون چراغ‌های ناوبری یا ترانسپوندرهای فعال در فضای آب‌های بین‌المللی پرواز می‌کنند. علیرغم این ادعاها، بیزینس اینسایدر در ادامه گزارش داد که ناوهای آمریکایی در بیشتر دوره سال جاری در خلیج‌فارس غایب بوده‌اند. هرچند که اخیرا دو ناوشکن آمریکایی وارد آب‌های خلیج‌فارس شده‌اند.


موگرینی:
طرح کانال پرداخت مالی مستقیم با ایران طی هفته‌های آینده اجرایی می‌شود 
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که در حال کار بر روی ساز و کار پرداخت مالی مستقیم با ایران هستیم و به زودی آن را اجرایی می‌کنیم.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنج‌شنبه شب تاکید کرد که اتحادیه اروپا تصمیم گرفته است طرح خود برای ایجاد یک کانال مالی برای حفط تعامل تجاری با ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا را اجرایی کند.
وبسایت اتحادیه اروپا روز پنج‌شنبه 19 اکتبر به نقل از موگرینی گزارش داد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا تصمیم گرفته‌اند این سیستم را اجرا کنند آنقدر که آنها اکنون مشغول تمرکز بر ایجاد این سیستم کانال پرداخت مالی هستند و من مطمئن هستم که اعضا طی هفته‌های آینده به شیوه‌ای موفقیت‌آمیز آن را پیش خواهند برد؛ این چیزی است که ما در نشست هفته گذشته مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کردیم.
به گزارش فارس موگرینی در ادامه افزود؛ شرکای ما در آسیا نیز نشان داده‌اند که مایل به اجرای تعهدات خود در چارچوب برجام هستند.ما مایل هستیم که ایران بداند که نه تنها یک کشور خاورمیانه بلکه برای مثال کشوری است که مرزهای طولانی با افغانستان و همچنین کشوری است که منافع زیادی با کشورهای آسیایی دارد. به همین دلیل است که ما به همراه شرکای آسیایی خود منافع زیادی در حفظ برجام داریم و اینکه نیاز است ایران نیز مطابق با تعهداتش در برجام عمل کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.