در دیدار با رئیس‌جمهور برزیل: ظریف خواستار رفع موانع بانکی بین ایران و برزیل شد ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

در دیدار با رئیس‌جمهور برزیل:
ظریف خواستار رفع موانع بانکی بین ایران و برزیل شد
  ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان برنامه‌های رسمی خود در برزیل ضمن دیدار با رئیس‌جمهور این کشور خواستار رفع موانع بانکی از جمله ایجاد روابط کارگزاری بین دو کشور شد.
محمد جواد ظریف در این دیدار با‌اشاره به حجم کنونی روابط اقتصادی دوجانبه، خواستار تبدیل روابط دو کشور به یک روابط عمیق اقتصادی و در عین حال ایجاد توازن تجاری بین دو کشور شد.
وی زمینه‌های همکاری بین دو کشور را در بخش‌هایی چون انرژی، ترانزیت، کشاورزی و فناوری‌های پیشرفته برشمرد که با توجه به پیشرفت‌های موجود در هر دو کشور آنها را مکمل هم خواند.
 ظریف خواستار رفع موانع بانکی از جمله ایجاد روابط کارگزاری بین دو کشور شد.
استفاده از ارزهای ملی دو کشور و تسریع در عملیاتی شدن اعتبار اختصاصی برزیل به کشورمان، همکاری در بخش نفت و گاز، اجرای پروژه‌های مشترک در حوزه فناوری‌های نوین مانند نانو و بیوتکنولوژی و هوا و فضا از جمله موضوعات دیگر مطرح شده از سوی وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار بود.
رئیس‌دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران لازمه عمیق‌تر شدن روابط بین دو کشور را گسترش فعالیت‌های اقتصادی بین ایران و برزیل خواند و از آمادگی کشورمان برای سرمایه‌گذاری کشور برزیل در نفت و گاز و همچنین ترانزیت ایران استقبال به عمل آورد.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین با قدردانی از موضع دولت برزیل در قبال حق کشورمان در برخورداری از فناوری صلح آمیز هسته‌ای، خواستار تداوم گفت‌وگوهای سیاسی مستمر و تبادل نظر با آن کشور شد.
میشل تِمِر رئیس‌جمهور برزیل نیز در این دیدار از علاقه آن کشور به توسعه مناسبات با ایران و نیز همکاری در زمینه فناوری‌های پیشرفته سخن گفت و خواستار تبادل هیئت‌ها و تماس‌ها با کشورمان شد.
وی همچنین اظهار داشت: برزیل هیچگونه مشکلی برای توسعه صلح‌آمیز فعالیت‌های هسته‌ای ایران ندارد و از آن حمایت می‌کند.
 رئیس‌جمهور برزیل همکاری با کشورمان در حوزه‌های نفت و گاز را عملی خواند و افزود: تبادل هیئت‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور باعث نزدیکی و تعمیق مناسبات فیمابین خواهد شد.
محمد جواد ظریف همچنین در دیدار با همتای برزیلی خود زمینه‌های مختلف همکاری تجاری و اقتصادی از جمله انرژی، شرکت‌های دانش‌بنیان، کشاورزی و دارو را مورد بررسی قرار داد.
 همکاری‌های مشترک برای صدور فرآورده‌های نفتی ایران به برزیل و تبادل هیئت‌های فنی به منظور استفاده ایران از مرکوسور به کمک برزیل به منظور ایجاد روابط سازمانی با آن بازار از جمله موضوعات دیگر مطرح شده در دیدار وزرای خارجه ایران و برزیل بود.
 وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار خواستار ایجاد توازن تجاری بین دو کشور با حضور شرکت‌های ایرانی در برزیل شد. ایشان همچنین خواستار رفع مشکلات بانکی و ایجاد یک کانال بانکی برای تسهیل مراودات تجاری و اقتصادی بین دو کشور گردید.
طرفین در ادامه درخصوص آخرین تحولات برجام، مسائل منطقه‌ای، گردشگری، ایجاد خطوط کشتیرانی و هوایی نیز گفت‌وگو و تبادل نظر کردند.
به گزارش فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در موسسه مطالعاتی ریو برانکو برزیل حضور یافت و پس از سخنرانی وزیر امور خارجه، یادداشت تفاهم همکاری این موسسه با دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه کشورمان امضا شد.
ظریف پس از ترک برزیل، وارد اروگوئه شد و در نشست مشترک اقتصادی ایران و اروگوئه در مونته ویدئو شرکت کرد.
دیدار و گفت‌وگو با رئیس‌جمهور، روسای مجالس سنا و نمایندگان و معاون رئیس‌جمهوری اروگوئه از دیگر برنامه‌های محمد جواد ظریف در مونته ویدئو است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.