سفید کردن پوست کودک

کودکان دوست داشتنی ترین موجودات دنیا هستند که در همه ی موارد باید به آنها توجه ویژه ای داشته باشید. تیرگی پوست کودک برای برخی از خانواده ها جذاب نیست و از طرفی باید به حساسیت پوست کودکان نیز توجه داشته باشند و به همین دلیل در این پست به بررسی راه هایی برای سفید کردن پوست کودک پرداخته ایم تا این مشکلات را بتوانید بدون بروز مشکل برای کودک حل کنید.

پوست کودک

 

نبض ما – ژنتیک مقدار ملانین موجود در پوست بدنتان را مشخص می کند. ملانین رنگ دانه ای است که به پوست کودک شما رنگ می دهد. که در صورت وجود ملانین بیشتر رنگ پوست شما تیره تر خواهد شد. ملانین پوست کودک شما را در مقابل اشعه های خطرناک شمس که موجب آفتاب دما و سرطان پوستی می شوند، حراست می کند.

پوست می تواند بصورت خودکار با توجه به مقدار زمانی که در برابر خور قرار می گیرد، تولید ملانین را تنظیم کند. ازاین رو اگر کودک شما بطور مرتب در برابر مهر قرار می گیرد، پوست وی تیره تر شده و اگر کودک به ندرت در برابر تابش شمس قرار بگیرد، این امر منجر به براق تر شدن پوست کودک شما خواهد شد.

اما به این نکته توجه کنید که کودک شما از رنگ پوست طبیعی ای که چند ماه پس از تولدش مشخص می شود، روشن تر نخواهد شد.

چگونه پوست سیاه را سفید کنیم ؟

نوزادان اغلب هنگام تولد روشن تر بنظر می رسند و گاهی تن صورتی رنگی دارند. این رنگ صورتی بر اثر رگ های خونی است که بر روی پوست لطیف نوزاد مشخص است.

اکثر والدین تصور می کنند که این رنگ پوست حقیقی کودکشان است. اما پوست نوزاد تیره می شود چون بیشتر رنگدانه های طبیعی، رنگ داده و تولید ملانین می کند. پس طبیعتا چهره ی کودک شما پس از مدتی از تولد بصورت خودکار تغییر رنگ می دهد.

جنس پوست نوزاد با توجه به طول مدت عقیمی متغیر است. نوزادانی که زودرس هستند، پوستی نازک و شفاف داشته و ممکن است حالتی کرکی داشته باشد. هم گاهی این نوزادان با ورنیکس (Vernix) -نوعی ماده ای چرب و سفید است که از پوست در برابر مایع آمنیوتیک مراقبت می کند-پوشش داده می شوند.

عکس پوست دست نوزاد

نوزادانی که طول مدت بارداری را کاملا سپری کرده اند و حتی زمان بیشتری را در دوران جنینی سپری کرده اند، اثر کمتری از ورنیکس در بند های پوستشان دیده می شود. نوزادانی که زمان بیشتری را قبل از بدنیا آمدن گذراندند ممکن است کمی پوستشان چروک باشد و خیلی کم، کرکی باشد.

نگهداشتن کودکتان دور از آفتاب، تا چهره ای روشن تری داشته باشد درست نخواهد بود و به همان شکل بیش از حد در تابش مهتاب قرار گرفتن هم خطرناک خواهد بود.

کودک

اگر کودک شما با زردی پوست مواجه است، ممکن است پزشک از شما بخواهد تا به هنگام صبح به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کودک خود را در برابر تابش شمس قرار دهید.

این کار بخش مهمی از درمان کودک شما محسوب می شود و نباید بخاطر رنگ پوست کودک از آن صرف نظر کنید. هر تغییری در رنگ پوست کودک شما که بخاطر تابش مهتاب باشد، مطمئن باشید موقتی خواهد بود.

سفید شدن پوست صورت سبزه

همانطور که کودک شما در خارج از خانه مشغول بازی کردن است، نور شمس را جذب می کند که برای تقویت یقین کودک و رشد فیزیکی و صحت کل بدن کودک امری بسیار مهم است. فرزند شما نیاز به بازی کردن زیر تابش آفتاب دارد تا ویتامین D جذب کند، این ویتامین نقش بسزایی در عارضه استه های کودک خواهد داشت.

رنگ پوست کودک شما در طی زمان رشدش تغییر می کند. در زمان هایی که کودک شما زمان بیشتری را صرف بازی کردن تحت تابش مهتاب می کند، پوستش کمی تیره تر می شود. در ماه هایی که بازی کردن خارج از خانه ممکن نخواهد بود، فرزندتان روشن تر بنظر می رسد.

 

اما نگران نباشید، رنگ پوست کودک شما همچنان برای کسانی که دوستش دارند ملاحت خود را خواهد داشت و رنگ تیره به معنی پوست زیباتر نخواهد بود.
مطالب مرتبط

فواید مزوتراپی چیست؟

خیلی از مادران سعی می کنند تا رنگ پوست فرزندشان را با کاربرد از ماسک ها، اوبتان (ubtan) و یا کرم ها تغییر بدهند. اما استعمال از این نوع مواد نه تنها رنگ پوست کودکتان را تغییر نمی دهد بلکه ممکن است برای کودکتان ضرر داشته باشد.

پوست کودک

ماسک صورت برای شفاف شدن پوست نوزاد

اغلب ترکیبی از شیر خام، خامه تازه، آرد نخودچی (besan) و زردچوبه (haldi) ساخته می شود و نوزاد را ماساژ می دهند. شیر خام ممکن است باکتری هایی را به همراه داشته باشد که موجب اسهال و یا عفونت های نظیر سل، می شوند.
عکس خامه

خامه ی تازه پوست را چرب می کند و ممکن است در گرمای تموز موجب خارش و التهابات پوستی شود و یا حتی در شتا درصورت عدم شست و شویی کافی موجب خارش و جوش شود. همچنین طبیعت آرد نخودچی و زردچوبه ممکن است ایجاد خارش و التهابات پوستی بر روی پوست های حساس کند.

پودر تالک

بعضی از مادران با استعمال از مقدار زیادی پودر تالک بر روی کودکان قصد دارند تا پوست کودکشان را ساطع تر کنند. نه تنها این پودر باعث سفیدی و روشنتر شدن نمی شود بلکه استعمال از این پودر بر روی پوست اصلا توصیه نمی شود بدین علت که ممکن است با نفس کشیدن بخشی از این پودر به درون ریه برود.

در کل کاربرد کردن از هر نوع ماسکی بر روی پوست کودک که به هدف تغییر رنگ باشد، صحیح نیست و نه تنها تغییری در رنگ ایجاد نمی کند بلکه منجربه آسیب زدن به پوست لطیف کودک خواهد شد.

نوزادی در حال گریه

برای متکی به نفس کودک شما مهم است که همان گونه که شما ظاهر فرزندتان را می پسندید و دوست دارید خود کودک هم به ظاهر خود ببالد. زمانی که شما به این باور رسیدید که فرزندتان چقدر زیباست، رنگ پوستش برایتان مشکلی نخواهد داشت. هر نوع پوستی رنگ و براز خاص خودش را دارد.

پوست کودک شما ممکن است در زمانی که دمای بدنش بالاست قرمز و متغیر به نظر برسد و یا ممکن است به علت سرما بر روی دست ها و پاهایش لکه های آبی رنگی داشته باشد.

بعضی از کودکان وقتی که بیش از حد گریه می کنند حتی قرمز و بنفش می شوند. توجه داشته باشید که تمامی این تغییر رنگ ها عادی و موقتی است.

ماساژ نوزاد

از جهتی هم می توان گفت که بعضی از تغییرات رنگ پوست کودک ، ممکن است مبین مسئله ای در ناخوشی او باشد که می بایستی به پزشک رجعت نمود.

اگر لکه های آبی رنگ زمانی که گریه کودک متوقف شده از بین نرفته و یا اگر رنگ پوست لب ها و ناخن های انگشتان کودکتان میل داشتن به آبی است، ممکن است نشانه ای از مشکلات تنفسی و یا سیستم گردش خونی که کاملا رشد نکرده، باشد.

در بعضی از کودکان نقص در عملکرد قلب ممکن است منجربه تغییر رنگ پوست بشود (به این آفت یرقان گفته می شود) چون سطح اکسیژن خون پایین تر از حد مدل قرار می گیرد. اگر شما هر نوع لکه ای بر روی پوست کودک خود دیدید که غیر عادی بنظر می رسد می بایستی سریعا به پزشک بازگشت کنید.

نوشته سفید کردن پوست کودک اولین بار در پرتال جامع پاتوق. پدیدار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.