ظریف در بدو ورود به برزیل: واشنگتن به دنبال بهانه‌جویی برای مداخله در سوریه است ۱۳۹۷/۰۱/۲۱

ظریف در بدو ورود به برزیل:
واشنگتن به دنبال بهانه‌جویی برای مداخله در سوریه است
    ۱۳۹۷/۰۱/۲۱

وزیر خارجه ایران در واکنش به اتهامات بی‌اساس ترامپ با بیان اینکه آمریکا به دنبال بهانه جویی برای مداخله در سوریه است، گفت: هر زمان تروریست‌ها دچار شکست می‌شدند آمریکا و رژیم صهیونیستی اقدام به عملیات کرده‌اند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در ادامه سفرش به چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی و پس از حضوری یک روزه در سنگال دیروز (سه‌شنبه) وارد برزیل شد .وی در بدو ورود به برازیلیا در جمع خبرنگاران درباره اتهامات اخیر ترامپ به ایران مبنی بر مشارکت در حمله شیمیایی به سوریه و از سوی دیگر حمله رژیم صهیونیستی به پایگاه هوایی تی ٤ در سوریه و شهادت چند تن از مدافعان حرم، عنوان کرد: ایران موضع بسیار صریحی علیه سلاح شیمیایی دارد. ما از ابتدا و همینطور در این قضیه جدید هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی را توسط هر کس و علیه هر کس محکوم می‌کنیم.
ظریف اضافه کرد: به نظر می‌رسد دولت آمریکا به دنبال بهانه جویی برای مداخله است. وضعیت تروریستهای مورد حمایت آمریکا در سوریه وضعیت خوبی نیست و هر روز دچار یک شکست جدید می‌شوند و رژیم صهیونیستی و آمریکا در مراحل مختلف برای دادن روحیه به تروریستها، وارد میدان شدند.
وزیر خارجه گفت: حملات اخیر رژیم صهیونیستی در گذشته هم سابقه داشته که هر زمان که تروریستها دچار شکست می‌شدند، رژیم صهیونیستی اقدام به عملیات می‌کرده است و آمریکایی‌ها هم همینطور.
وی افزود: اطلاعات موثقی در دست است که آمریکا تروریستهای داعش را به مناطق دیگر منتقل می‌کند تا بتواند از آن سرمایه‌گذاری بسیار خطرناکی که در سوریه کرده در سایر مناطق استفاده کند. این سیاستهای بسیار خطرناکی است و نتایج آن هم برای صلح و امنیت منطقه و هم برای صلح و امنیت بین‌المللی و هم برای خود آمریکا بسیار خطرناک است.  وزیر خارجه درباره سفرش به برزیل نیز بیان کرد: برزیل یکی از مهمترین اقتصادهای دنیاست و مهمترین اقتصاد آمریکای لاتین و عضو بریکس است، ما روابط بسیار گسترده‌ای با برزیل داریم و عمده روابط ما خرید اقلام مورد نیاز در حوزه کشاورزی است.
به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه زمینه‌های همکاری بین ایران و برزیل بسیار گسترده‌تر است، خاطرنشان کرد: هم در حوزه نفت و گاز امکان همکاری بیشتری داریم. در گذشته ما تامین‌کننده انرژی برزیل بودیم و این زمینه وجود دارد که در این حوزه فعالتر شویم.
وی ادامه داد: در زمینه فناوری، برزیل مثل ایران توفیقات خیلی خوبی داشته و در این حوزه می‌توانیم نقش مکمل را برای یکدیگر ایفا کنیم. علاوه بر این در حوزه سیاسی برزیل یک کشور پیشرو در آمریکای لاتین است و زمینه‌های خوبی برای همکاری سیاسی و بین‌المللی وجود دارد و امیدوارم جلساتی که با مجمع اقتصادی آغاز خواهد شد، بتواند زمینه‌ها را برای همکاری اقتصادی به خصوص بین بخش خصوصی فراهم کنیم.
 وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه این سفر به اروگوئه و از آنجا به نامیبیا خواهد رفت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.