فواد ایزدی: خروج ایران از NPT می‌تواند هزینه خروج آمریکا از برجام باشد ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

فواد ایزدی:
خروج ایران از NPT می‌تواند هزینه خروج آمریکا از برجام باشد
    ۱۳۹۷/۰۱/۲۲

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: هزینه خروج آمریکا از برجام می‌تواند این باشد که از جانب رئیس‌جمهور ما مطرح شود که اگر آنها از برجام خارج شوند ما از NPT هم خارج خواهیم شد.
فواد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل درباره ضرب الاجل اعلامی از سوی ترامپ برای خروج از برجام و تغییرات انجام شده در دولت آمریکا گفت: در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران، آمریکایی‌ها برخی نگرانی‌ها داشتند که از جمله آنها غنی‌سازی نداشتن ایران، سایت هسته‌ای اراک، تعداد سانتریفیوژهای ما و بحث‌های مرتبط با فناوری پیشرفته هسته‌ای د.
ایزدی افزود: در ذیل برجام تک تک دغدغه‌های طرف مقابل مدنظر قرار گرفته است، به این ترتیب که بخشی از اورانیوم ما از کشور خارج شده، قلب رآکتور اتمی ما را بتن ریختند و سانتریفیوژ‌های ما را کم کردند. از طرفی هر قراردادی از جمله برجام، تاریخ مصرفی دارد و این تاریخ مصرف از دید طرف مقابل ما در حال تمام شدن است و در این شرایط آنها به دنبال گرفتن امتیازهای بیشتر از ما هستند.
وی با بیان اینکه آنها احساس می‌کنند می‌توانند از دولت فعلی آقای روحانی امتیازات بیشتری را بگیرند، تصریح کرد: شاید دولت بگوید که ما به آنها امتیازی نمی‌دهیم، اما همان برجام دو و سه که آقای روحانی دو سال پیش صحبت کردند، پیامی را برای طرف مقابل ارسال کرد که آنها گمان می‌کنند می‌توانند این کار را با ایران انجام دهند.
کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: اینکه آنها می‌خواهند برای مسائل موشکی پای میز مذاکره بنشینیم برگرفته از این اصل است که در مذاکره شما باید امتیازی بدهید تا امتیازی بگیرید. انتقاد اصلی مسئولین فعلی آمریکا از دولتمردان سابق خود این است که می‌گویند شما می‌توانستید از ایران امتیازات بیشتری بگیرید اما این کار را نکردید، بنابراین آنها به دنبال فشار بیشتر برای گرفتن امتیازات بیشتر هستند.
ایزدی در پاسخ به این سؤال که اگر آمریکا از برجام خارج شود، ادامه آن بدون حضور آمریکا به نفع کشور خواهد بود یا خیر؟ تأکید کرد: قطعا این شرایط در راستای منافع ملی ما نخواهد بود، چرا که اگر آنها از برجام خارج شوند و تحریم‌های آمریکا برگردد، ایران در شرایطی قرار خواهد داشت که هم ذیل تحریم است و هم محدودیت‌های هسته‌ای برجام را پذیرفته است، محدودیت‌هایی که فراتر از پروتکل الحاقی است و نظارت‌های بسیاری را بر فعالیت‌های هسته‌ای ما شامل می‌شود.
وی تصریح کرد: این حرف که برخی از مسئولین ما بیان کردند مبنی بر اینکه اگر آمریکا از برجام خارج شود با اروپایی‌ها به مسیر خود ادامه می‌دهیم، دقیقاً گزینه مطلوب آمریکایی‌ها است که آنها به تعهدات خود در قبال برجام عمل نکنند و ایران یک‌طرفه تعهدات خود را عملی کند.
به گزارش مهر، کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سؤال که هزینه خروج آمریکا از نظر شما چه می‌تواند باشد، گفت: هزینه خروج آمریکا از معاهده بین‌المللی برجام می‌تواند این باشد که از جانب رئیس‌جمهور ما این مسئله مطرح شود که اگر آنها بخواهند از برجام خارج شوند نه تنها ما از برجام بلکه از معاهده NPT هم خارج خواهیم شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.