کلاهبرداری سایبری به بهانه پرداخت آنلاین فطریه و کمک‌های مردمی ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

پلیس فتا هشدار داد
کلاهبرداری سایبری به بهانه پرداخت آنلاین فطریه و کمک‌های مردمی
    ۱۳۹۷/۰۳/۲۳

Image result for ‫کلاهبرداری سایبری به بهانه پرداخت آنلاین فطریه و کمک‌های مردمی‬‎
رئیس ‌مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا نیروی انتظامی از تبلیغات دروغین و کذب مجرمان سایبری برای دریافت فطریه و کمک‌های مردمی خبرداد.
سرهنگ علی نیک‌نفس به پایگاه خبری پلیس گفت: همزمان با نزدیکی عید فطر و پرداخت زکات آن، متاسفانه افراد سودجو با سوءاستفاده از احساسات انسان دوستانه هموطنان عزیز به دنبال کلاهبرداری از آنان هستند.
نیک‌نفس افزود: این افراد با استفاده از قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی و انجام تبلیغات گسترده در این بستر سعی دارند، اعتماد کاربران فضای مجازی را جلب کرده و از حساب‌های آنها برداشت غیر مجاز انجام دهند، به همین منظور تبلیغاتی جذاب برای دریافت کمک‌های مردمی و جمع‌آوری فطریه و کفاره روزه با هدف جلب اعتماد کاربران طراحی می‌کنند.
وی یادآور شد: گاهی اوقات افراد سودجو ادعا دارند که این تبلیغات از سوی موسسات و ارگان‌های مربوطه در فضای مجازی منتشر شده در حالی که موسسات مزبور در این رابطه هیچ اقدامی نداشته‌اند و یا اینکه در برخی موارد تبلیغاتی از سوی افراد و چهره‌های مشهور و سرشناس منتشر می‌شود بدون آنکه آنها از این موضوع اطلاعی داشته باشند.
رئیس‌مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا تصریح کرد: بسیاری از این تبلیغات دروغین و کذب بوده و هموطنان نباید به آنها اعتماد کنند زیرا این افراد تنها به دنبال سرقت اطلاعات بانکی کاربران و در نهایت سرقت از حساب‌های بانکی آنها هستند بنابراین باید مراقب این گونه سایت‌ها، کانال‌ها، گروه‌ها و صفحات باشند و اطلاعات مهم خود را در اختیار این افراد قرار ندهند.
وی، طراحی سایت‌ها، کانال‌ها و اپلیکیشن‌های جعلی و منسوب به نهاد‌های دولتی و مسئول در این زمینه را مهم‌ترین شگرد مجرمان دانست و گفت: از آنجایی که اکثر هموطنان از تلفن‌های همراه و شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند لذا امکان طراحی اپلیکیشن‌ها و همچنین کانال‌ها و صفحات جعلی بیش از سایر شگردهای مجرمانه متصور است.
این مقام انتظامی بیان کرد: هموطنانی که قصد دارند فطریه و کفاره روزه خود را از بستر فضای مجازی و یا از طریق موسسات خیریه فعال در این حوزه پرداخت کنند باید نسبت به اصالت آنها اطمینان پیدا کنند.
وی ادامه داد: شهروندان برای پرداخت وجوه خود به شرکت‌ها و موسسات شناخته شده در کشور که از طریق رسانه‌های جمعی نظیر رادیو، تلویزیون و... شماره حساب‌های رسمی خود را اعلام می‌کنند، اقدام نمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.