۲ میلیون نفر سوگوار شهادت امام جواد(ع) در کاظمین ۱۳/ ۰۶ / ۱۳۹۵


2 میلیون نفر سوگوار شهادت امام جواد(ع) در کاظمین 

   ۱۳/  ۰۶ / ۱۳۹۵

Image result for ‫2 میلیون نفر سوگوار شهادت امام جواد(ع) در کاظمین‬‎
دومیلیون زائر که از داخل و خارج عراق خود را به شهر مقدس کاظمین رسانده بودند، مراسم سوگواری شهادت امام جواد(ع)را برگزار کردند.
شهر مقدس کاظمین عراق روز جمعه 29 ذی‌القعده در سوگ شهادت نهمین اختر تابناک الهی امام جواد (ع)غرق در ماتم و عزا بود. آستان مقدس کاظمین در بیانیه‌ای اعلام کرد که حدود دو میلیون زائر که از داخل و خارج عراق خود را به این شهر رسانده بودند، مراسم سوگواری شهادت امام جواد (ع) را برگزار کردند.
دبیرخانه آستان مقدس کاظمین از آیت‌الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر شیعیان عراق، دیوان وقف شیعی و سایر عتبات مقدس قدردانی کرد.
 آستان مقدس کاظمین همچنین از نیروهای امنیتی و داوطلب مردمی که در امر برقراری امنیت زوار تلاش کردند و نیز از همه افرادی که در خدمت رسانی به زوار مشارکت داشتند، قدردانی کرد.
مقتدا صدر
از سوی دیگر، «مقتدا صدر» رهبر جریان صدر عراق، در بیانیه‌ای اعلام کرد، بعد از تمام شدن مهلت یک ماهه لازم است تا اعتراضات مسالمت‌آمیز خود را برای اصلاحات شروع کنیم و همچنان گزینه‌هایی برای پایان فساد وجود دارد. در ادامه این بیانیه آمده است: «بنابراین از عموم مردم عراق به ویژه کسانی که به فکر اصلاح امور هستند و جریان صدر دعوت می‌کنیم تا همه کارمندان به جز دستگاه‌های امنیتی روزهای یکشنبه و دوشنبه در مقابل محل کارشان اعتصاب کنند و صرفا امور فوری را آن هم از خارج اداره انجام دهند.» در این بیانیه مراکز امتحاناتی نیز مستثنی شده است. «مقتدا صدر» در این بیانیه تاکید کرد، همچنین شهروندان عزیز را به اعتصاب غذا از روز جمعه (12 شهریور) تا روز یکشنبه (14 شهریور) در داخل مساجد، حسینیه‌ها، کلیساها و مراکز عبادی و فرهنگی دعوت می‌کنم. به دعوت «مقتدا صدر»، همچنین قرار است تا طوماری با امضای میلیونی با عنوان «فرد فاسد در دولت نماینده من نیست» ایجاد شود. نماینده پارلمان عراق در واکنش به بیانیه رهبر جریان صدر عراق در خصوص اعتصاب سراسری آن را کودتا علیه قانون اساسی عراق دانست. «جاسم محمد جعفر» تاکید کرد، دعوت «مقتدا صدر» برای اعتصاب سراسری در هفته جاری باعث اخلال در نظم موسسات دولتی خواهد شد.
سفیر جدید آمریکا در عراق
از سوی دیگر، سفیر جدید آمریکا در عراق کار خود را آغاز کرد. «داگلاس آلن سیلمان» سفیر جدید آمریکا در عراق دیپلماتی است که از سال 2000 میلادی تاکنون بی‌وقفه در منطقه خاورمیانه چرخیده و آخرین پست دیپلماتیک وی سفیر آمریکا در کویت بوده است. این آمریکایی که به جای «استوارت جونز» کار خود را از پنجشنبه گذشته و با تسلیم اعتبارنامه‌اش به «فواد معصوم» رئیس‌جمهور و «ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق آغاز کرده، اولین بار در سال 2000 میلادی وارد امان پایتخت اردن شد و ماموریتش را با پست مشاور سیاسی در این کشور آغاز کرد. «سیلمان»، از سال 2008 تا 2011 معاون سفیر آمریکا در ترکیه بود و از 2011 تا 2012 به مدت یک سال با عنوان مشاور سیاسی در سفارت آمریکا در بغداد کار کرد و از سال 2012 برای یک دوره نیز به سمت معاون سفیر آمریکا در عراق منصوب شد که در گزارش‌ها مدت آن مشخص نشده است.
وی آخرین ماموریتش را در خاورمیانه، قبل از عزیمت به بغداد، در کویت و با عنوان سفیر طی کرد. سلیمان در حقیقت طی 16 سال گذشته، در دایره کوچکی از منطقه خاورمیانه و خلیج فارس کار دیپلماتیک کرده و بطور طبیعی باید از اشراف اطلاعاتی جامعی در خصوص منطقه برخوردار باشد، به ویژه آنکه هر 4 کشوری که داگلاس در آن کار کرده، به نوعی بخشی از کانون بحران منطقه محسوب می‌شوند. تغییر سفیر آمریکا در بغداد که البته از دو ماه پیش مطرح بود، آخرین تغییرات دیپلماتیک دولت اوباما در عراق محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.